مقالات

آمادگی در سخنرانی

آمادگی در سخنرانی

 

آمادگی در سخنرانی ؟
اگر دوست داریم در سخنرانی موفق شویم و سخنرانی جذاب و پیروزی داشته باشیم باید از قبل آمادگی داشته باشیم و اگر نتیجه سخنرانی برایمان مهم نیست پس نیازی به آمادگی نداریم که قطعا همه ما می خواهیم بهترین نتیجه را از سخنرانی بدست بیاوریم پس باید به آمادگی قبل ازسخنرانی اهمیت بدهیم.
اگر در سخنرانی موضوعات زیادی را فراموش می کنیم،

 اگراسترس وترس ما درسخنرانی پس از شروع سخنرانی همچنان ادامه دارد و گاهی بیشتر می شود!
 اگر شاخه شاخه می پریم ورشته کلام از دستمان می رود!
 و اگر نمی توانیم به خواسته مخاطب خوب توجه کنیم،
به این دلیل است که قبل از سخنرانی آمادگی نداریم، معمولا برای خرید یک خانه باید به سه نکته مهم توجه داشته باشیم موقعیت موقعیت موقعیت. اما درمورد سخنرانی هم باید به سه نکته بسیارمهم توجه داشته باشیم آمادگی، آمادگی و آمادگی.

آمادگی یعنی از قبل در مورد سخنرانی اطلاعات کافی بدست بیاوریم مثلا درمورد مخاطبان،سخنران دیگری اگر حضور دارند، محل سخنرانی.

محتوا را به خوبی تدارک ببینیم.سخنرانی را تمرین کنیم.برنامه دقیق ا را طراحی کنیم و کارهایی که برای ارایه یک سخنرانی درست لازم است انجام دهیم.خیلی از افرادی که سخنرانی آنها راحت وطبیعی به نظر می رسد از قبل اینکارها را به خوبی انجام می دهند.

در مراسمی که بیش از هزار نفر حضور داشت یک سخنران که به خوبی آمادگی نداشت فقط مطالب را در دو صفحه کاغذ نوشته بود و به امید کاغذ ها پشت تریبون رفت اما چون از قبل تمرین نکرده بود و استرس زیادی داشت اول صفحه دوم را خواند و خودش هم گیج شده بود بعدا متوجه شد که اشتباه کرده است ودوباره به صفحه اول برگشت این کار هم باعث شد بسیار از اعتبارحرفه اش کم شود و استرس سخنرانی اش بیشتر شود. البته استرس در سخنرانی یک امر طبیعی است و تقریبا همه استرس دارند اگر شما هم جزو آن افراد هستید بهتر است که این مقاله و سایر مقاله های سایت را ببینید.

آمادگی قبل از سخنرانی است یکی از کارهایی ست که درکنترل استرس سخنرانی بسیاربسیار مهم است.این کار باعث می شود اعتماد به نفس تان به شدت بالا رود وسخنرانی را به خوبی کنترل کنید. بعنوان مثال اگر مطلبی یادتون رفت ،حضار خواب آلود شدند یا احساس کلافگی کردند یا اتفاقات غیرقابل پیش بینی افتاد به خوبی کنترل می کنید. اعتبار و حیثیت حرفه مان حفظ می شود.

 

“دقیقا می دانیم درمورد چه چیزی می خواهیم صحبت کنیم و سرانجام به چه هدفی می رسیم.”
اما اگر سخنرانی ضعیفی ارایه کنیم حضار از این کار دو برداشت دارند یا ما ناتوان هستیم یا به خودمان زحمت تکرار و تمرین نداده ایم.
یادمان باشد:
“سخنرانان بزرگ،سخنران به دنیا نمی آیند،سخنران ساخته می شوند”

 

شاد و پیروز باشید.

پارسا عبدالله پور

عبداله پور اردیبهشت۱۳۹۶

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا