مقالات

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

 

هیچ وقت واستون پیش اومده، شما وارد یک مهمانی یا هر جمع دیگه ای می شید و یک نفر همون اول مهمونی میاد و ازتون تعریف می کنه و شما کل اون مهمونی انگار تو آسمونایید و همش دارید به اون ویژگی مثبت در خودتون فکر می کنید و خوشحالید؟ حسی خوبیه مگه نه؟

 بله کاملا درسته، تعریف و تمجید کردن از دیگران کلید نفوذ در قلب هاست.

همه ی آدم ها دوست دارند تا استعداد ها و توانایی های خودشان را به نمایش بگذارند. یکی از راه های بازخورد گرفتن از استعدادها و داشته های دیگران، تعریف کردن است.

وقتی از کسی تعریف می کنید در واقع احترام طرف مقابل را برای خود به ارمغان می آورید، دیگران به این فکر می کنند که شما چقدر مهربان هستید و به آنها توجه دارید.

اگر ما بیاموزیم که چگونه از دیگران تعریف کنیم تا به دل نشیند در واقع مهارت ارتباطیمان را چند صد برابر نموده ایم.

اگر شما نیز می خواهید هنر چگونه تعریف کردن از دیگران را در خود تقویت کنید پس لطفا با ما همراه باشید.

آیا تعریف کردن خود نوعی چاپلوسی است؟

خیر! تعریف و تمجید کردن چاپلوسی نیست اما مرز میان این دو بسیار نزدیک است. چاپلوسی یعنی ما ویژگی هایی را به شخصی نسبت دهیم که اصلا در او موجود نیست و به نوعی اغراق بکنیم.

ما باید دیگران را آن طور که هستند ببینیم نه آن طور که دلمان می خواهد باشند. داشتن نگاهی عمیق و دقیق نسبت به توانمندی ها و زیبایی های دیگران اولین راه کسب مهارت تعریف کردن است.

 تعریف کردن یعنی دیدن جنبه های مثبت ظاهری یا روحی یک شخص و بیان آن، پس در تعریف کردن همیشه راستگو باشید. این خیلی مهمه که هنگام تعریف کردن، شخص مقابلتان تصور نکند که شما در حال چاپلوسی و سواستفاده هستید. به قول قدیمیان هرآنچه از دل برآید بر دل نشیند.

مزایای تعریف کردن از دیگران

اصلا چرا باید از دیگران تعریف کنیم و ویژگی های مثبتشان را به آنان یادآوری کنیم؟ مگر آنان خودشان از آن ویژگی ها خبر ندارند؟

بی شک هر فردی خودش می داند که چه توانایی هایی دارد و چه کارهایی می تواند انجام دهد اما هر کسی به تعریف ها و صحبت هایی از جانب دیگران نیاز دارد تا بدین وسیله خستگی از شانه هایش برداشته شود و احساس تازگی کند.

تعریف و تمجید کردن از دیگران تاثیری دو طرفه دارد یعنی علاوه بر مزایای روحی و معنوی که بر روی شنونده می گذارد، شما به عنوان گوینده نیز می توانید امتیازاتی کسب کنید.

وقتی از دیگران تعریف می کنید:

 • از خودتان شخصیت خوبی در ذهن دیگران می سازید
 • عزت نفس و بزرگواری خودتان را نشان می دهید
 • شما می توانید برای خود فرصت آفرینی کنید

چطور از دیگران تعریف کنیم؟

بهترین فرمول برای تعریف کردن از دیگران شامل چهار بخش زیر است:

 • بیان کردن نام شخص:

عنوان کردن نام شخص در تعریف ضروریست، وقتی شما در حین تعریف کردن نام آن شخص را عنوان می کنید، در واقع نشان می دهید که این تعریف فقط مختص اوست و نه کس دیگری. افراد وقتی نام خود را می شوند برای شنیدن مابقی صحبت هایتان بیشتر مشتاق می شوند.

 • بیان کردن کاری که آن شخص انجام داده یا ویژگی مثبتی که دارد:

در این مورد پیشنهاد می کنم که بسیار دقیق باشید وچیزی را بگویید که دیگران اصلا آن را ندیده و نگفته اند. اینگونه خود را متمایز می کنید و تا ابد در یادها می مانید.

 • احساسی که از کار ایشان به شما دست داده را عنوان کنید:
 • دلیل اینکه چرا آن احساس به شما دست داده:

عنوان کردن موارد ۳ و۴ باعث می شود که تعریف شما از چاپلوسی درآید.

 • تشکرو قدردانی کردن:

تشکر کردن باعث می شه که ما آدم قدر شناسی به نظر برسیم.

مثال:

 • استاد! از وقتی شما اون نکته را گفتید، خیلی احساس خوبی دارم، چون مطمئنم این جوری می تونم زندگیم را بهتر سرو سامان بدم. ممنونم ازتون.
 • دوست خوبم (ترجیحا اسم دوستتان را بیان کنید)! تو خیلی آدم با شخصیتی هستی، من از دوستی باهات خیلی خوشحالم، چون تا حالا هیچ وقت ندیدم حرف بدی بزنی و بهم بی احترامی بکنی.

پیشنهاد ویژه:

موقع تعریف کردن از دیگران سعی کنید تا جایی که امکان داره بیشتر وارد جزییات بشید و از کلی و مبهم تعریف کردن بپرهیزید.

مثلا به جای اینکه بگویید چه لباس قشنگی پوشیدی، بگید شما چه زیبا دو رنگ طوسی و صورتی را با هم در لباستان ست کرده اید، من که خیلی خوشم اومد، کاملا مشخصه که سلیقه ی بسیار خوبی دارید.

چند تا از بهترین راه های تعریف کردن:

 • تعریف کردن به صورت غیر مستقیم:

مثلا به جای اینکه مستقیم بگوییم امروز عالی به نظر می رسی، نگاهی به او بکنیم و بگوییم کاملا معلومه که امروز اوضاعت رو به راهه.

 • تعریف کردن با واسطه:

یکی دیگر از روش های تعریف کردن از دیگران، تعریف پشت سر یا با واسطه است. یعنی به جای اینکه مستقیم پیش خود شخص ازش تعریف کنیم، پیش دوستش یا هر شخص دیگری که می دانید با او در ارتباط است یا در جمعی که خودش حضور ندارد ازش تعریف کنیم. این طوری وقتی تعریف به گوش آن شخص برسد، خیلی بیشتر خوشحال خواهد شد و مطمینا به بهبود روابطتان نیز کمک خواهد کرد.

 • به کار بردن تعریف های کوچک در میان صحبت هایمان:

این روش یعنی به کار بردن تعریف هایی مثل:

آفرین!

عالی بود!

زنده باد!

کارت محشر بود!

و…..

تعریف کردن در اولین برخورد:

همه می دانیم که اولین برخورد با شخصی که تا به حال ندیده ایم مهم ترین برخورد محسوب می شود پس بسیار مهم است که در اولین برخورد با هر شخصی بتوانیم از خودمان تصویر مثبتی در ذهن آن شخص ایجاد کنیم. خب مطمینا در اولین برخورد ما هیچ اطلاعی از ویژگی های روحی و اخلاقی آن شخص نداریم، لذا باید در ظاهر او به دنبای ویژگی های مثبت بگردیم و آن را برای تعریف کردن بر زبان بیاوریم. مثلا اگر آن شخص ابروهای کشیده و زیبایی دارد حتما این موضوع را بیان کنید.

تعریف کردن در همان لحظه:

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که آدم ها درست بعد از اینکه کاری را انجام می دهند نیاز به تشویق و تعریف دارند، پس شما نیز از این فرصت استفاده کنید و محبوب دلها شوید.

مثلا وقتی دوستتان در حال نواختن موسیقی است، بعد از اتمام نواختنش بلند شید و بگید وای کارت عالی بود.

در پاسخ به تعریف دیگران چه بگوییم؟

حال که می دانیم چطور از دیگران تعریف کنیم، اینک باید ببینیم که در مقابل تعریف دیگران چه باید بگوییم؟

وقتی از کسی تعریفی شنیدید، هرگز نگید، وای نه اصلا اینجوری نیست، اتفاقی شده، و از این قبیل حرفها. بلکه با گفتن جملاتی مثل ممنونم، متشکرم، شما لطف دارید، ممنون از نگاه زیباتون، خوبی از خودتونه، و از قبیل حرفا تعریفش را بپذیرید.

پذیرفتن تعریف از دیگران نشان دهنده ی عزت نفس بالای شماست. بهترین جمله برای قبول تعریف دیگران جمله ی «محبت دارید» است. با گفتن این جمله شما صمیمیت شخص مقابل را به خودش بر می گردانید.

از یاد نبرید که رد کردن تعریف دیگران نشان دهنده ی اعتماد به نفس پایین شماست.

آنچه در مورد تعریف از خانم ها باید بدانید:

تعریف کردن از خانم ها به مراتب بسیار آسانتر از مردان است. آن ها بیشتر از آقایان نیاز به تعریف دارند اما باید مراقب باشید و با دقت نظر بیشتری این کار را انجام دهید.

برای حسن جویی کردن از یک خانم موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • خانم ها اصلا دوست ندارند در مورد سنشان بشنوند، اما اگر بحثش پیش آمد همیشه از اینکه جوان تر از سنشان به نظر می رسند تعریف کنید.
 • خانم ها به ظاهر و رفتارشان بسیار اهمیت می دهند، پس همیشه از ظاهر آراسته و حسن رفتارشان بگویید.
 • وقتی خانمی زحمت پخت غذایی را می کشد حتما باید از دستپخت خوبش تعریف شود چون یکی از ضروریات است.
 • از سخت کوشی و استعدادهایشان تعریف کنید، اگر در طراحی کردن، بافندگی یا هر کار دیگری استعداد دارد حتما این را به او بگویید.

سخن آخر:

در پایان ذکر این چند نکته را ضروری می دانم:

 • بدون داشتن هیچ نیازی و بدون دلیل از دیگران حسن جویی کنید. اگر به این کار عادت ندارید سعی کنید این هنر مهم را در خود پرورش دهید.
 • در تعریف کردن از پسوند «ترین» به هیچ عنوان استفاده نکنید. مثلا نگویید تو خوشگل ترین آدم دنیایی! چون این تعریف واقعا اغراق گونه است و باعث می شود طرف مقابلتان تعریف شما را چاپلوسی تلقی کند.
 • در تعریف کردن از دیگران هرگز زیاده روی نکنید چرا که داشتن اعتدال در هر کاری ضروری است.
 • تحقیقات نشان داده اند که تعریف در مورد رفتار آدم ها، دارای بیشترین تاثیرگذاری روی آنها است. پس سعی کنید بیشتر روی جنبه های رفتاری یک فرد تمرکز کنید.
 • هنگام تعریف کردن از دیگران بیشتر به جزییات توجه کنید و کلی گویی را تا حد امکان به کار نگیرید.

ضمن تشکر از همراهیتون، امیدارم مطالب بالا براتون مفید بوده باشد. لطفا مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه فرمایید:

چگونه حاضر جواب باشیم؟، چگونه بدون لهجه سخن بگوییم؟، چطور خوب احوالپرسی کنیم؟، فن بیان چیست؟

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا