مقالات

شش نکته مهم آموزش سخنرانی برای نوجوانان که همه والدین باید بدانند!

به گفته کارشناسان، نوجوانی یکی از سخت­ ترین و حساس­ترین برهه های زندگی هر فردی است. اکثر افراد در سنین نوجوانی با مسائل و مشکلات مختلفی روبرو می شوند و برای اینکه بتوانند این مشکلات را پشت سر بگذارند به توانایی­ها و مهارت­های متفاوتی نیاز دارند.

فن بیان و مهارت گفت­و­گو با افراد یکی از مهم­ترین مهارت­هایی است که نوجوانان باید آموزش ببیند؛ به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به آموزش سخنرانی برای نوجوانان بپردازیم.

بعد از خواندن این مقاله والدین می توانند ارتباطات موثرتری با فرزند نوجوان خود داشته باشند.

 

 

آیا آموزش سخنرانی برای نوجوانان واجب است؟

اگر قرار باشد یکی از مهم ترین وظایف والدین در قبال فرزندانی که در سنین نوجوانی هستند را نام ببریم باید به آموزش سخنرانی برای نوجوانان اشاره کنیم.

شاید برایتان عجیب به نظر برسد زیرا هیچ کسی به ما آموزش فن و بیان نداده است و حتی در هیچ کجای آموزش مدارس و دانشگاه ها اصول ارتباط کلامی به عنوان یک درس بسیار مهم برای دانش پذیران وجود نداشته است. پس چطور حالا روش های ارتباط کلامی می تواند یکی از مهم­ترین وظایف خانواده ها باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم مشکل همینجا است اگر در نوجوانی می­توانستیم ارتباط بهتری با پدر و مادر خود داشته باشیم یا اینکه در این سن به خوبی با اصول مهارت کلامی آشنا شده بودیم آنوقت قرار نبود بسیاری از مشکلات را در سنین بالاتر پشت سر بگذاریم.

آموزش سخنرانی برای نوجوانان تنها روشی برای ارتباط گرفتن با آن ها نیست بلکه راهی بسیار موثر برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها است.

 

 

اگر نوجوانان فن بیان خوبی نداشته باشند در آینده با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد؟

تا به حال شنیده اید که می گویند یکی از مهم­ترین رازهای موفقیت افراد بزرگ در تاریخ ارتباط کلامی موثر آن ها است! باید بدانید این یک حقیقت بزرگ است.

بدون داشتن فن بیان عالی در هیچ کجای زندگی تان موفق نخواهید بود؛ فرقی نمی کند آقا باشید یا خانم، تحصیلاتتان در چه زمینه ای باشد و یا حتی چه شغلی داشته؛ باشید بدون ارتباطات موثر با افراد دیگر نمی توانید زندگی خود را پیش ببرید.

از همین رو اهمیت آموزش سخنرانی برای نوجوانان بسیار زیاد است، زیرا افرادی که در این سنین مهارت کلامی درستی نداشته باشند در آینده در هیچ وجهی از زندگی خود موفق نخواهند شد.

مصاحبه شغلی، شروع یک رابطه عاشقانه واقعی، رشد و پیشرفت عالی در زمینه­ کاری و …. همگی نیازمند فن بیان درست است و بهترین سن آموزش این مهارت فوق­العاده سنین نوجوانی است.

شما به عنوان والدین چه کارهایی باید انجام دهید؟

همانند یک رفیق واقعی رفتار کنید

رابطه دوستان واقعی را دیده­اید؟ دوستان واقعی همان افرادی هستند که در بهترین و بدترین شرایط زندگی کنار یکدیگرند، به یکدیگر توهین نمی کنند، رابطه آن­ها بسیار صمیمانه و محبت­آمیز است، شوخی و خنده­ مهم­ترین قانون رفاقت آن­ها است اما حالا رابطه خود را با فرزند نوجوانتان در نظر بگیرید؛ روزانه چقدر برای او وقت می گذارید؟ ارتباطتان چقدر با او صمیمی است؟ آیا فرزندتان برای انجام کارهای خود از شما مشورت می گیرد؟

با تمام این توضیحات باید متوجه مقصود اصلی ما شده باشید پس در اولین مرحله سعی کنید ارتباطی کاملا عالی و دوستانه با او داشته باشید تا بتواند شما را مانند یک دوست بسیار نزدیک ببیند.

برای او وقت کافی بگذارید

بسیاری از والدین تصور می­کنند تنها وظیفه آن­ها در قبال فرزندشان تامین هزینه­ها و خورد و خوراک عالی است در حالی که اصلا این­طور نیست!

اگر برای او وقت کافی نگذارید باید در آینده انتظار مشکلات زیادی را داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما این است که روزانه برای کودکان و نوجوانان خود وقت کافی صرف کرده با آن­ها صحبت کنید، با یکدیگر به رستوران بروید. جالب است بدانید حتی بازی ها و تفریح­های دسته جمعی نیز تاثیر بسزایی در فن بیان نوجوانان خواهد داشت.

سرزنش ­کردن را کنار بگذارید

نوجوانان نیاز به سرپناهی امن دارند، گوش شنوایی که بدون هیچ قضاوتی حرف­هایشان را بشنود و یا والدینی که بدون قضاوت آن­ها را درک کنند.

اگر قرار باشد بعد از هر مکالمه شروع به نصیحت و سرزنش کنید هیچ­گاه نمی­توانید ارتباط موثری با فرزند خود برقرار کنید.

قانون اول آموزش سخنرانی برای نوجوانان این است که سرزنش کردن را کنار بگذارید. 

نظرات خود را به او تحمیل نکنید

 عزت نفس و اعتماد به نفس یک نوجوان در گرو اعتمادی است که والدین به او دارند، لطفا سعی نکنید اعتقادات و نظرات خود را به او تحمیل کنید یا اینکه او را وادار به انجام کارهایی بکنید که از انجام آن ها هیچ لذتی نمی برد!

نوجوان می­خواهد مطمئن باشد که والدین حمایتگری دارد پس به او فرصت انجام کارهای مختلف را بدهید. با این کار کمک بزرگی به او کرده کرده­اید.

از افراد متخصص کمک بگیرید

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید در این مسیر از یک افراد کاملا آگاه و متخصص کمک بگیرید.

گاهی مشکلات مختلفی در مسیر ارتباط شما و فرزندتان ایجاد می­شود که خودتان به تنهایی راه­حل درستی برای آن نمی­یابید در این زمان تنها راه­حل مفید مشورت با متخصصان فن بیان و سخنوری است.

خوشبختانه منابع آموزشی زیادی برای این مهارت وجود دارد. یکی از بهترین منابع آموزشی در این زمینه آکادمی سخن است که با بهره­گیری از دانش به روز فن بیان سعی دارد به همه افراد در این زمینه کمک ­رسانی کند. شما هم می توانید از شرایط آموزشی فوق­العاده آکادمی سخن استفاده کنید.

رفتار خودتان را تصحیح کنید

شما بزرگ­ترین الگوی فرزند خود هستید! به رفتار روزانه خود نگاه کنید و از خود بپرسید در حال انجام چه کارهایی هستید؟

آیا مطالعه روزانه دارید؟ آیا سعی می­کنید مهارت­های جدیدی را فرا بگیرید؟ تغذیه سالمی دارید؟

تمام کارها و رفتارهای روزانه شما مهم­ترین الگوی رفتاری برای فرزندانتان خواهد بود؛ این یک روش عالی برای آموزش بسیاری از رفتارهای مناسب به نوجوانان است؛ پس سعی کنید در ابتدا رفتارهای مختلف خود را زیرنظر گرفته و اشتباهاتتان را اصلاح کنید.

سخن آخر

آموزش سخنرانی برای نوجوانان مهارت بسیار مهمی است که هر پدر و مادری باید در فراگیری آن تلاش کند. مطمئن باشید سال­ها بعد زمانی که فرزندتان در سنین بالاتری قرار گرفت نتایج آموزش های خود را در این زمینه خواهید دید.

همین حالا به سایت آکادمی سخن مراجعه کنید و با بهترین استاد فن بیان ایران آموزش های خود را شروع کنید.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا