سخنرانی و فن بیانمقالات

اهمیت سخنرانی

اهمیت سخنرانی

سرنوشت ما با افکار ما تغییر می‌کند، اگر افکارمان همیشه با خواسته‌هایمان باشند، همان چیزی می‌شویم که آرزو داریم و همان کاری می‌کنیم که می‌خواهیم.” اوریسون اسوت ماردن

توانایی شما در صحبت کردن با مخاطبان، برای موفقیت تان در زندگی، ضروری است. خوب صحبت کردن احترام و توجه دیگران را به دنبال دارد، به ارزش شما در جمع می‌افزاید و توجه افرادی را که می‌توانند به شما کمک کنند را جلب کند.

توانایی خوب صحبت کردن، به دیگران ثابت می‌کند که شما بااستعدادتر و باهوش‌تر از کسانی هستید که نمی‌توانند به‌اندازه شما خوب صحبت کنند.

یکی از گران‌بهاترین مهارت‌های شما توانایی خوب فکر کردن و بیان شفاف منظورتان است و این مهارت بیش از هر مهارت دیگری، به کسب منافع بیشتر و پیشرفت شما می‌کند و همچنین بهترین راه برای نشان دادن تسلط به یک موضوع، ابراز واضح افکار و ایده‌ها است. وقتی خوب صحبت می‌کنید مردم میگویند او می‌داند درباره چه چیزی صحبت می‌کند.

آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا یک سخنران، جذاب‌تر از یک سخنران دیگر صحبت می‌کند؟

به قول آقای مسعود کسایی ” سخنرانی برای گروهی از افراد، شاید یکی از مشکل‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین فعالیت‌های ممکن باشد. در ارائه یک سخنرانی، شما در مقام سخنران، بخشی از یک پیام هستید. شنوندگان نه‌تنها در سخنان شما دقت می‌کنند، بلکه ویژگی و زوایای شما را هم با دقت زیر نظر می‌گیرند. پس ممکن است آنچه از شما به‌عنوان یک سخنران دریافت می‌کنند، کلمات شما را در ذهنشان تغییر دهد به همین دلیل، شما باید ارزیابی دقیقی از پیامتان داشته باشید و همواره برای رفع نواقص و تقویت نقاط قوت خود تلاش کنید.

آمانتا ویکرز می‌گوید: اگر می‌خواهید در کسب‌وکار موفق باشید، باید بتوانید به‌طور اثربخش سخنرانی کنید. این مهارت یک مهارت حرفه‌ای ضروری است، نه یک مهارت اختیاری که در اختیار داشتن آن خوب باشد.

به همین خاطر است که سخنرانی از همه‌چیز مهم‌تر است. شما دائماً در حال تعامل با دیگران هستید، نظر می‌دهید و سعی می‌کنید که دیگران را تحت تأثیر قرار دهید یا متقاعدشون کنید که کاری که می‌خواهید را برایتان انجام دهند؛ مگر اینکه هنرمندی باشید که زیر یک سقف قایم شده است.

قبل از اینکه به‌صورت جدی و حرفه‌ای سخنرانی را شروع کنم، همیشه فکر می‌کردم سخنرانی یعنی اینکه جلوی جمعی بایستید و به‌وسیله پاورپوینت مطالب مدنظرت را منتقل کنید.

بله، اینکه جلوی جمعی بایستید و به‌وسیله پاورپوینت مطالب مدنظرتان را منتقل کنید. بدون شک یک سخنرانی است ولی این‌چنین سخنرانی‌هایی، رسمی و فقط جزئی از کل هستند.

اکثر افراد در طول روز سخنرانی‌های زیادی می‌کنند ولی اکثراً آن را در مقوله سخنرانی قرار نمی‌دهند.

هرکدام از موارد زیر یک سخنرانی است:

 • هر تعاملی با افراد یک سخنرانی است.
 • هر وقت با یک یا چند نفر در موقعیت حرفه‌ای هستید و در حال صحبت کردن هستید درواقع در حال سخنرانی هستید.
 • در جلسات و در بحث‌ها.
 • صحبت با همکاران، همکلاسی‌ها، مشتریان.
 • گفتگوهای تلفنی و چهره به چهره.
 • خریدوفروش و…

جلسات از حوزه‌های مهم سخنرانی هستند. برای بسیاری از افراد که سطح بالاتر از یک کسب‌وکار هستند، کار روزمره آن‌ها از جلسات متعدد تشکیل می‌شود و استعداد و توانایی هر یک از آن‌ها غالباً بر اساس سخنرانی‌هایشان سنجیده می‌شود.

این سخنرانی‌ها غالباً رسمی و بدون هماهنگی برنامه‌ریزی خواهند شد.

سخنرانی در تمام شرایطی که گفتیم فرصت‌هایی برای شما هستند تا مهارت‌ها، استعدادها و دانش خود را به نمایش بگذارید. وقتی در یک موقعیت خاص، کسی بخواهد با شما رقابت کند، بدون شک کسی برنده می‌شود که مهارت‌های ارتباطی بالایی را داشته باشد.

به همین خاطر است که افراد شرکت‌کننده در کارگاه‌های ارتباطات، سخنرانی و فن بیان هرروز بیشتر می‌شوند، (نسبت به یک سال قبل، هم متقاضیان محصولات آموزشی سخنرانی خیلی بیشتر شده، هم اینکه مجبور شدیم کارگاه‌های بیشتری را برگزار کنیم)، زیرا الآن اکثر افراد می‌دانند برای اینکه الگوی موفقی باشند و در کارشان پیشرفت کنند باید بتوانند ایده‌هایشان را روشن، مختصر و مفید بیان کنند.

واقعیت این است که در اکثر مواقع که دارید سخنرانی می‌کنید دارید عملی را می‌فروشید. شاید شما این‌طور فکر نکنید ولی درواقع گاهی:

 • محصولات و خدمات را می‌فروشید،
 • دنبال کسب نظر موافق و تعهد هستید،
 • و غالباً در حال فروش ایده‌ها هستید.

سال اول دانشگاه، که تازه داشتیم کنفرانس‌های دانشجویی ارائه می‌کردیم، یکی از اساتید به ما گفت: ” اگر نتوانید به‌صورت اثربخش سخنرانی کنید، زیاد پیشرفت نخواهید کرد!”

قرار نیست که فقط مغزمان را به مغز حضار وصل و داده‌ها را دانلود و یا انتقال دهیم، بلکه باید بتوانیم:

 • آن‌ها را علاقه‌مند کنیم،
 • درگیر کنیم،
 • برانگیزیم و به آن‌ها الهام ببخشیم.

پس صرفاً به این اکتفا نمی‌کنیم که بگوییم سخنرانی یک مهارت ضروری برای کار است. بلکه باور داریم که سخنرانی یک مهارت ضروری برای زندگی نیز هست.

اگر نتوانیم به‌صورت اثربخش سخنرانی کنیم، احتمالاً در تلاش‌های فردی نیز درهای زیادی به رویمان بسته خواهد شد.

 

موید و پیروز باشید.

پارسا عبدالله پور

پارسا عبداله پور

 

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا