مقالات

روش قاطعانه و محترمانه برای پس گرفتن قرض/طلب

 

چگونه قاطعانه و محترمانه قرض خود را پس بگیریم؟

  • قرضتان را یادآوری کنید.
  • نیازتان به آن پول را برای آن شخص بیان کنید.
  • به صراحت از آن شخص قرضتان را طلب کنید.
  • به جای گرفتن طلب برای آن یک جایگزین تایین کنید.

قرضتان را یادآوری کنید

گاها برخی افراد به علت مشغله و گرفتاری های زیادی که امروزه گریبان گیر همه است فراموش می کنند که از شما پولی قرض گرفته اند و دلیل پس ندادن قرضتان هم همین است، پس اولین کار این است که به طور کاملا مودبانه یادآوری کنیم که پولی به ایشان قرض داده ایم.

مثلا اگر آن شخص آن مقدار پول را برای گرفتاری خاصی از ما گرفته، به او زنگ بزنیم و در مورد آن مشکل ازش بپرسیم و این که آیا کمک شما کافی بوده یا خیر؟ در این صورت به یاد خواهد آورد که از شما پول قرض کرده است.

نیازتان به آن پول را برای آن شخص بیان کنید

اگر شخصی که به او قرض داده اید از آشناهای نزدیک شماست، می توانید قرار ملاقاتی با وی ترتیب دهید و در میان صحبت هایتان بدون اینکه اصلا به پول قرض داده شده اشاره ای بکنید از مشکلی که برایتان پیش آمده و اینکه برای رفع آن مشکل چقدر به پول نیاز دارید بگویید، در این صورت آن شخص متوجه می شود که باید پولی را که از شما قرض گرفته پس بدهد.

به صراحت می توانم بگویم که این روش یکی از محترمانه ترین و بهترین روش های پس گرفتن قرض است.

البته  دلیلی که برای نیاز داشتن به پول بیان می کنید باید برای طرفتان کاملا منطقی باشد.

به صراحت از آن شخص قرض خود را طلب کنید

درخواست صریح بهترین و ساده ترین راه حل است. هنگامی که طلبتان را درخواست می کنید حتما دلیل باز پس گیری آن را نیز عنوان کنید.

مثلا بگویید آقای فلانی آن مقدار پولی را که چند ماه پیش به شما قرض دادم هم اکنون برای پرداخت قسط بانک لازم دارم.

 

به جای گرفتن طلب برای آن یک جایگزین تعیین کنید

در صورتی که می دانید آن شخص از دادن طلبتان ممانعت می کند و به نوعی برایش سخت است و شما نیز نقد بودن یا نبودن پول چندان برایتان مهم نیست، می توانید برای طلبتان جایگزینی تعیین کنید.

به عنوان مثال اگر شخص قرض گیرنده مغازه دار است شما می توانید به جای طلبتان بگویید جنس برمی دارید.

البته نکته ی مهم در این روش این است که جای گزینی که برای طلبتان تایین می کنید باید درست به اندازه ی پول قرض داده شده باشد یا حداقل با اختلاف کمی بیشتر یا کمتر،  چون اگر جایگزین شما بسیار بیشتر از طلبتان باشد طلبکار نه تنها پول شما را پس نخواهد داد بلکه نارحت هم خواهد شد پس حواستان جمع باشد که خدای ناکرده اوضاع را بدتر نکنید.

روش هایی که بیان کردیم روش هایی قاطعانه و محترمانه برای پس گرفتن قرض بودند اما اگر دیدید که هیچ یک از روش های بالا کارساز نبوده و شخص طلبکار حاضر به دادن طلب شما نیست می توانید از راه های قانونی برای باز پس گیری طلبتان اقدام کنید.

 

ممنون از همراهیتان.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا