مقالات

زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا  تن گفت چیست؟

 

زبان بدن یا همان تن گفت یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی و مهارت های ارتباطی است که در برقراری روابط روزمره ی ما نقش بسیار مهمی دارد اما اغلب افراد از آن بی خبر هستند.

جالب است بدانید که در طی یک میلیون سال تکامل انسان، جنبه های غیر کلامی تنها از دهه ی ۱۹۶۰ به صورت فعالانه مورد مطالعه قرار گرفته است.

شاید این سوال که زبان بدن چیست؟ ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد، زبان بدن به بیانی ساده تربه مجموعه ای از حرکات فیزیکی اطلاق می شود که در آن شخص بدون حرف زدن قادر به انتقال برخی پیام ها و ارتباط برقرار کردن با دیگران است.

 شاید تصور کنید که زبانی که با آن حرف می زنید، زبان اصلی شما در برقراری ارتباط با دیگران است اما اشتباه می کنید، بیشترین ارتباطات انسانی بیش از هر شیوه ی دیگری به وسیله ی علایم، حالت ها و حرکت فواصل انجام می گیرد.

برای مثال وقتی برای اولین بار کسی را ملاقات می کنید ظاهر شما از جمله حرکات بدن، نوع راه رفتن و نوع پوشش شما (برای داشتن پوشش مناسب پیشنهاد می کنم حتما مقاله ی پوشش حرفه ای برای خانم ها را مطالعه نمایید) اطلاعاتی را به فرد منتقل می کند.

اهمیت یادگیری زبان بدن:

در حالی که رمز موفقیت در روابط شخصی و کاری در توانایی شما برای برقراری ارتباط خوب نهفته است اما این کلمات نیستند که شما را در ارتباط موثر و خوب کمک می کنند بلکه نشانه های غیر کلامی هستند. طبق تحقیقات یکی از پژوهشگران به نام آلبرت مهرابیان، تاثیر کلی یک پیام، ۷درصد کلامی (فقط به صورت کلام) و ۳۸ درصد صوتی (شامل تن صدا، نوسان صدا و و دیگر عوامل صوتی) و ۵۵ درصد غیر کلامی است. این مطلب به خوبی اهمیت یادگیری زبان بدن را نشان می دهد.

زبان بدن معمولا به صورت غریزی انجام شده و آگاهانه نیست اما با یادگیری تکنیک های آن می توانید در برقراری ارتباط توانمند تر شده و کنترل بهتری روی پیامی داشته باشید که می خواهید ارسال کنید. لذا یادگیری زبان بدن دارای اهمیت فراوانی است و با یادگیری آن، راحت تر می توانید رفتار های دیگران را شناسایی کنید.

اشتباه نکنید:

اشتباهی که به کرات در مورد زبان بدن شاهد دیدن آن هستیم این است که بسیاری از افرادی که به تازگی شروع به یادگیری زبان بدن می کنند، به محض یادگیری یکی از حرکات ها و مشاهده ی آن، به اشتباه و بدون توجه به سایر حرکت ها و اشارات آن را تعبیر می کنند و در مورد آن شخص قضاوت نادرستی می کنند.

 برای خواندن زبان بدن به دو قانون زیر توجه کنید:

 همه ی حرکات را با هم در نظر بگیرید:

یکی از اشتباهات رایج اکثر افراد در خواندن زبان بدن دیگران این است که تنها یک حرکت خاص را جدا از سایر حرکات تعبیر می کنند. به عنوان مثال خاراندن سر می تواند معانی متفاوتی داشته باشد مثل: عدم اطمینان، شوره ی سر، درغ گویی، فراموشکاری و …

برای این که بفهمیم کدام معنی در مورد حرکت این شخص صدق می کند باید به سایر حرکات او نیز توجه داشته باشیم.

حرکات بدن را باید در موقعیت و چهارچوبی که در آن رخ می دهند بخوانید:

شما باید همه ی حرکات را در چهار چوبی که در آن رخ می دهند تعبیر کنید.

برای مثال شخصی که دست به سینه ایستاده و چانه اش به سمت پایین است حالت تدافعی به خود گرفته است. اما اگر فردی در یک روز سرد زمستانی این گونه باشد به احتمال زیاد سردش شده و اصلا حالت تدافعی ندارد. پس برای این که تعبیر درستی داشته باشیم حتما باید شرایط و موقعیت را نیز در نظر بگیریم.

تا اینجا با مفهوم زبان بدن چیست؟ آشنا شدیم  و می دانیم که زبان بدن شامل تمام حرکات شما اعم از حرکات اعضای صورت، طرز ایستادن، مدل دستها، تن صدا و… است که در زیر برای آشنایی شما تعدادی از رایج ترین این حرکت ها را بیان خواهیم کرد.

اعضای صورت (شامل چشم، ابرو، لب و گونه ها)

تا به حال به این فکر کرده اید که یک شخص تنها با حالات چهره تا چه اندازه توانایی انتقال اطلاعات را دارد؟

ترکیب اجزای صورت به شکل گیری حالات مختلفی مثل شاد بودن، خشم، افسردگی، عصبانیت و….کمک می کند.

 • لمس یا خاراندن گوش و بینی غالبا نشانه دهنده ی تردید و دروغگویی است.
 • لبخند در واقع یک خلع سلاح کننده است که شما در اختیار دارید پس به خوبی از آن بهره ببرید. لبخند زدن علاوه بر اینکه شما را فردی دوست داشتنی و معتبر نشان می دهد، باعث می شود دیگران شما را فرد شادی تصور کنند.
 • لبخند زدن بعد از یک کار نشانه ی تایید و رضایت شما است و اخم کردن نشانه ی عدم تایید و عدم رضایت از موضوع است.
 • زمانی که به معنای واقعی شادید و از ته دل لبخند می زنید اطراف چشم های شما چند خط نازک می افتد اما در یک لبخند مصنوعی چنین خط هایی پدیدار نمی شوند.
 • کسی که در حال دروغ گفتن است معمولا چشمانش را گرد می کند و به چشمان شما نگاه نمی کند.
 • موقع علاقه به چیزی یا کسی معمولا مردمک های چشم گشاد می شوند.

 

 

طرز ایستادن و حرکات بدن

 • وقتی به جلو خم می شوید چه در حالت ایستاده، چه نشسته، نشان می دهد که شما به موضوع علاقمند هستید.
 • بلندی قد یا نمود قامت شما اعتماد به نفس و قدرت شما را نشان می دهید. پس همیشه کمرتان را کشیده و محکم کنید یعنی صاف بایستید و سرتان را بالا نگه دارید.
 • در صحنه به آرامی قدم زدن برای سخنرانان جذابیت و عملکرد بهتر آنان را نشان می دهد و این تصور را ایجاد می کند که آنان مالک صحنه هستند و به موضوع بسیار تسلط دارند.
 • مدام به پای خود ضربه زدن، گرفتن موها با دست و چرخاندن انها و یا جویدن خودکار در مقابل جمع، این حس را در طرف مقابلتان ایجاد می کند که شما آدمی عصبی هستید.
 • تکان دادن سر نشانه ی فهمیدن موضوع و تایید کردن است. البته در این کار زیاده روی نکنید چرا که زیاد تکان دادن سر نه تنها باعث حواس پرتی طرف مقابلتان می شود بلکه این حس را در او القا می کند که شما انسان بی حوصله و ناشکیبایی هستید.
 • خمیده ایستادن، شما را فردی تنبل و بی صلاحیت نشان می دهد.

 

 • کسی که دروغ می گوید در حرف زدن ثبات ندارد، گاهی تند حرف می زند گاهی آهسته و با مکث.
 • اگر موقع ایستاده حرف زدن با کسی، به ساعتتان نگاه کنید و یا برگردید و پشت سرتان را نگاه کنید به او می فهمانید که دیرتان است و عجله دارید.

 

دست ها

 • اگر موقع دست دادن دست طرف مقابلتان را کمی محکم فشار دهید (البته این فشار نباید خیلی محکم و طولانی باشد) در واقع به او احترام گذاشته اید و حس صمیمیت شما را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که ضعیف دست دادن سیگنال های نامطلوبی را ارسال می کند.
 • گره کردن مشت ها در واقع خشم را نشان می دهد.
 • اگر شما قبل از اینکه طرف مقابلتان بخواهد دستش را برای دست دادن با شما جلو بیاورد این کار را بکنید در واقع نشان می دهید که برای ارتباط با وی مشتاق هستید.
 • اگر دست هایتان را در مقابل سینه تان قرار دهید نشان دهنده ی آن است که شما فرد راحتی نیستید. حتی اگر دست به سینه بودن شما ناشی از سرما باشد باز هم این حس را در فرد مقابلتان ایجاد می کنید پس از این کار بپرهیزید.
 • بازوهای ضربدری نشان دهنده خجالتی بودن فرد است.
 • گره کردن دست ها پشت کمر می تواند نشانه ی بی حوصلگی، عصبانیت، و اضطراب فرد باشد.

 

پاها

 • پا روی پا گذاشتن در مقابل یک شخص نشان دهنده ی عدم علاقه و یا نارحتی شما از آن شخص است.
 • کسی که دست و پاهایش را روی هم انداخته و با پاهایش ضربات آرامی می زند دلالت بر شخصی دارد که بی قرار است و از بحث دور است.

 

چگونه زبان بدن را بیاموزیم؟

برای آموختن زبان بدن شما باید روزی حداقل ۱۵ دقیقه از وقت خود را برای مطالعه و تعبیر حرکات سایر مردم  اختصاص دهید. یک مکان خوب برای تعبیر حرکات مردم مکانی مانند مهمانی ها است که در آن افراد با یکدیگر ملاقات کرده و ارتباط برقرار می کنند.

دقت به سیگنال هایی که فرد با زبان بدن خود ارسال می کند و توانایی خواندن این حرکات به روشی موثر یک مهارت خیلی خوب است که با کمی دقت و تمرین کافی، می تواند تبدیل به خصلت شما بشود.

ممنون از همراهی شما بزرگواران.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا