مقالات

چطور حاضر جواب باشیم؟

چطور حاضر جواب باشیم؟

حتما مثل من برای شما دوست عزیز نیز اتفاق افتاده که در یک مهمانی یا جمعی، یکی از افراد حاضر در جمع چیزی را به شما نسبت داده که اصلا در شان شما نیست به عبارتی به ناحق به شما تهمت زده و یا عمدا حرفی زده و شما را ناراحت کرده، ولی شما در جواب هیچ حرفی نداشته و نتوانسته اید از خودتان دفاع کنید و این سوء تفاهم را برطرف نمایید، همین موضوع باعث بد شدن حالتان شده و تازه بعد از تمام شدن مهمانی به این فکر افتاده اید که در جوابش چه می توانستید بگویید و با خود گفته اید که چطور می توانم حاضر جواب باشم؟

البته برعکس این سخن نیز بوده یعنی گاهی شده شخصی در مورد ما و توانایی هایمان آنقدر خوب حرف زده که ما هم خواسته باشیم به همان خوبی جوابش را بدهیم اما نتوانسته ایم.

با توجه به توضیحات بالا فکر می کنم همه ی ما متوجه اهمیت بالای حاضر جواب بودن شده ایم.

حاضر جوابی چیست؟

حاضر جوابی یکی از مهارت های سخنوری و فن بیان است (برای اطلاع  بیشتر رجوع کنید به مقاله ی فن بیان چیست؟) که هر سخنران حرفه ای یا هر شخصی که می خواهد بیانی عالی داشته باشد باید این مهارت را در خود تقویت کند.

بر خلاف تصور عموم، حاضر جوابی بی ادبی به طرف مقابل نیست، به این معنی نیست که ما با حاضر جوابی دیگران را تخریب کنیم، بلکه ابزاری است که به ما کمک می کند تا در ارتباط با دیگران بسیار قدرتمند ظاهر شویم و در پاسخ به صحبت دیگران جوابی قاطعانه و محترمانه داشته باشیم.

البته نکته ی قابل توجه در اینجا این است که مرز بین حاضر جوابی و بی ادبی بسیار نزدیک است  و این بستگی به ما دارد که آن را در جهت صحیح انجام دهیم تا در پایان به رابطه هایمان خدشه وارد نشود.

در زبان فارسی و در اشعار شعرای نامی ما نیز نمونه هایی از حاضر جوابی دیده می شود. لذا حاضر جوابی ریشه در ادبیات ما دارد  و از ایام کهن تداوم داشته است پس اصلا چیز بدی نیست.

می پرسید چطور حاضر جواب باشیم؟

پس با ما همراه باشید چون در ادامه ی مقاله قصد داریم چند تکنیک عالی برای حاضر جوابی را در اختیارتان بگذاریم که با استفاده از این تکنیک ها بتوانید این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

تکنیک هایی برای حاضر جواب بودن

 

تکنیک اول: به حاضر جوابی افراد دیگر و بزرگان دنیا بیشتر دقت کنید

یکی از تکنیک های حاضر جواب بودن توجه به حاضر جوابی افراد حاضر جواب در جمع هاست. با دقت به حاضر جوابی آنان شما نیز متوجه خواهید شد که آنان در چه زمان هایی چه کلماتی را به کار می گیرند و شما نیز می توانید از آنها استفاده کنید. توجه به حاضر جوابی بزرگان دنیا قطعا قدرت حاضر جوابی شما را بی نهایت تقویت خواهد کرد.

به عنوان مثال به این حاضر جوابی از آقای مدرس دقت فرمایید. ایشان یکی از افرادی بودند که حاضر جوابی های بسیار معروفی داشته اند:

در زمستان هنگامی که اقای مدرس از پله های مجلس بالا می رفت، یکی از نمایندگان مجلس به او برخورد و گفت: شما در این زمستان سرد، با این لباس کرباسی و یقه ی باز گرفتار سرماخوردگی می شوید. استاد مدرس نگاهی تند به او کرد و گفت: کاری به یقه ی باز من نداشته باش، حواست جمع دروازه های ایران باشد که باز نماند.

 

و یا این حاضر جوابی ازبرنارد شاو:

روزی در یک مهمانی مردی که بسیار چاق بود سراغ برنارد شاو که مردی بسیار لاغر اندام بود رفت و گفت: آقای شاو! من هر وقت شما را می بینم فکر می کنم در اروپا قحطی افتاده است. برنارد شاو هم سریع جواب می دهد: بله!  من هم هروقت شما را می بینم فکر می کنم عامل این قحطی شما هستید.

تکنیک دوم: برای حاضر جواب بودن از طنز استفاده کنید

یکی از بهترین تکنیک های حاضر جوابی، استفاده از طنز است. شاید شما در موقعیتی قرار بگیرد که کسی از شما سوالی بپرسد یا به عبارتی تکه ای بیاندازد و شما اصلا نخواهید در جمع در مورد آن موضوع خصوصی زندگیتان حرف بزنید، در این صورت است که طنز به کمک شما می آید. استفاده از طنز در این موقعیت برای شما چند مزیت به همراه داشته است چون هم کم نیاورده اید و جواب آن شخص را به بهترین شکل ممکن داده اید هم دیگران را نیز خندانیده اید.

به عنوان مثال:

فرض کنید کسی از شما می پرسد چرا هنوز ازدواج نکردی؟ شما در جواب می گویید: راستش از وقتی زندگی شما را دیدم کلا منصرف شدم.

البته باید تاکید کنم که طنز باید در زمان و موقعیت مناسب خود استفاده شود. در جواب به هر شخصی نمی توان از آن استفاده کرد. مثلا فرض کنید بزرگ خاندان از شما می پرسد که چرا هنوز بچه دار نشده اید؟ اگر در پاسخ او بگویید: چقدر خوب شد یادآوری کردید، حتما در برنامه ی کاریم قرارش خواهم داد، مطمینا بدترین جواب ممکن دا داده اید. 

تکنیک سوم: مقابله به مثل نکنید و فقط ساکت بمانید

گاهی برخی از افراد بی شخصیت در کمال بی ادبی حرف ها و کارهایی را به ما نسبت می دهند که اصلا در شان آدم نیست. اگر در همچین شرایطی قرار گرفتید به جای مقابله به مثل کردن و جواب دادن ترجیحا سرتان را با بی میلی به طرفی دیگر بچرخانید و فقط سکوت کنید. شما با این کارتان به دیگران ثابت می کنید که حرف آن شخص اصلا ارزش جواب دادن نداشته است.

تکنیک چهارم: با رفتارتان حرفشان را تایید نکنید

دیدید بعضی از افراد وقتی بهشان حرفی می زنیم سریع مقابل ما قرار می گیرند و شروع به دفاع پرخاشگرانه می کنند و سعی می کنند به ما بفهمانند که حرفمان اشتباه است؟ در واقع این افراد با رفتارشان حرف ما تایید میکنند. مطمین باشید که بدترین راهکار همین است.

برای مثال شخصی به شما می گوید که شما بسیار زود رنج هستید. بلا فاصله با نارحتی جواب ندهید که نه من اصلا هم زود رنج نیستم و حرف شما کاملا اشتباه است…خب اینگونه که کاملا مشخص می شود حرف آن شخص درست بوده است، پس ابدا از این روش استفاده نکنید.

تکنیک پنجم: از یک سوال برای پاسخ دادن به سوال استفاده کنید

یکی دیگر از راهکار ها برای پاسخ به سوال چطور حاضر جواب باشیم؟ این است که از یک سوال برای پاسخ دادن به شخص مقابل استفاده کنیم. این روش زمانی که هیچ پاسخی دیگر به ذهنتان نمی رسد و یا طرف مقابلتان آنچنان سوال نامربوطی پرسیده که اصلا نمی خواهید به آن پاسخ دهید بسیار کاربردی است.

مثلا وقتی شخصی به شما می گوید: شما چقدر راحت طلب هستید. شما در پاسخ می توانید بگویید ببخشید می تونم دلیل اینکه الان اینو گفتیو بپرسم؟

یا در پاسخ به هر سوال دیگری می توانید بگویید: منظورت چیه؟ اگه جواب ندم اشکالی داره؟ و از این قبیل سوال ها….

تکنیک ششم: می توانید از تکه کلام های عامیانه استفاده کنید

شما می توانید از تکه کلام هایی که امروزه در جامعه رواج یافته اند نیز استفاده کنید. البته استفاده از این تکه کلام ها فقط مناسب جمع های دوستانه ند و لاغیر.

مثلا وقتی یکی از دوستان شما تیپ و قیافه ی شما را مسخره می کند می توانید بگویید: بابا باکلاس! خوشتیپ! اصلا خدای جذابیت شما! و …..

کلام آخر

حاضر جواب بودن خوبه ولی پیشنهاد می کنم در موارد عاطفی یعنی در جمع پدر و مادر و همسر مطلقا از آن استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث رنجیده خاطر شدن خانواد ه تان شوید.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا