مقالات

پنج تکنیک که شما را به پیروز همیشگی جلسات مذاکره تبدیل می کند.

فروشندگی نیز مانند بسیاری از مباحث دیگر یک مهارت است که باید آن را فرا گرفت و با اجرای قوائد آن تبدیل به یک فروشنده ی حرفه ای شد پنج تکنیکی که امروز در این مقاله گفته میشود برای پیروزی در جلسات مذاکره است تا به کمک آنها بتوان پیروز همیشگی جلسات مذاکره بود.

اولین تکنیک برای پیروزی در جلسه مذاکره:

 

مثل یک رفیق قدیمی که سالها از دوست خود دور بوده است رفتار کنید.

 

وقتی بعد از سالها یکی از دوستان قدیمی خود را در خیابان می بینید عکس العملتان نسبت به او چیست؟ آیا به صورت خیلی خشک و معمولی انگار که هر روز این شخص را ملاقات می کنید با او رفتار می کنید؟ و یا برعکس با احوال پرسی گرم از او استقبال می کنید؟ بله کاملا درست است شما برای پیروزی  در جلسه مذاکره باید با تمام وجود خود پذیرای طرف مقابل باشید به طوری که انگار دوست قدیمی خود را بعد از سالها ملاقات کرده اید مهم نیست طرف مذاکره کننده چه کسی باشد خریدار یا فروشنده برای پیروزی در جلسه مذاکره لازم است که با گرمی و با تمام وجود از طرف مقابل مذاکره  استقبال کنیم.

 * فراموش نکنید که به حریم مذاکره کننده توجه داشته باشید به طور مثال اگر طرف  مقابلتان جنس مخالفتان باشد نمی توانید صمیمیتی که با هم جنس خود دارید را داشته باشید و توجه به این موارد نیز برای پیروزی در جلسه مذاکره بسیار مهم است.

 

ایجاد صمیمیت

ایجاد صمیمیت در مذاکرات برای شما یک برگ برنده محسوب می شود.

 

دومین تکنیک برای پیروزی در جلسه مذاکره:  با طرف مذاکره هم سو باشید

 

برای پیروزی در جلسه مذاکره  لازم است که حس نزدیکی را به طرف مقابل منتقل کنیم و این حس منتقل نمیشود مگر با هم سویی با طرف مقابل؛ مادری را درنظر بگیرید که فرزندش در حال گریه است این مادر هم سو با فرزند در حال گریه آنقدر قربان صدقه او رفته و او را ناز و  نوازش می کند تا کودک به آهستگی آرام گرفته و دیگر گریه نکند، برای پیروزی در جلسه مذارکره هم لازم است شما دقیقا این گونه باشید مثلا اگر طرف مقابل  یک پایش را روی پای دیگرش انداخت شما نیز همین کار را بکنید اگر او خیلی راحت بر روی صندلی نشسته به طوری که حتی روی صندلی لم داده است شما هم به همان صورت روی صندلی بنشینید اگر او خیلی مشتاقانه به حرف هایتان توجه میکند و به جلو متمایل شده است شما نیز باید به سمت چلو متمایل شوید این رفتار باعث میشود طرف مذاکره احساس خوبی پیدا کند و آن ارتباط موثری که ما برای پیروزی  در جلسه مذاکره به آن احتیاج داریم شکل بگیرد.

* برای پیروزی در جلسه مذاکره نکته ای که در این تکنیک حتما باید به آن توجه کنیم این است که نباید به صورت کاملا مشخص (یا به عبارتی تابلو) این هم سویی را پیش ببریم و باید رفتار ما آنقدر زیرکانه باشد که طرف مقابل اصلا متوجه آن نشود.

 

سومین نکته برای پیروزی در جلسه مذاکره: تکنیک بی قراری دستها

 

این تکنیک کاملا به موضوع زبان بدن اشاره دارد یک فروشنده ی حرفه ای برای پیروزی در جلسه مذاکره  باید کاملا به حرکات بدن خود واقف باشد زیرا رفتار او به عنوان یک طرف مذاکره هر لحظه در مغز طرف مقابل ثبت و تفسیر میشود و در مغز به صورت ناخودآگاه آنالیز می شود و در نهایت باعث قضاوت او میگردد به طور مثال: در هنگام مذاکره وقتی شما به پایین نگاه می کنید طرف مقابل احساس می کند با او رو راست و صادق نیستید و یا وقتی دستهای خود را بهم هم قفل می کنید نشان آن است که شما دلشوره دارید وقتی دستتان را جلوی دهانتان می گذارید  طرف مقابل تصور می کند شما در حال تحلیل شخص او و معامله هستید حتی بعضی رفتارهای شما هم کاملا ناخودآگاه و از سر عادت است مثلا شما عادت دارید بینی خود را بخارانید یا دستهای خود را بهم بمالید ولی این رفتار شما باعث احساس بد در طرف مقابل مذاکره میشود و مثلا با خود میگوید بله او با من صادق نیست  و…

 به همین دلیل بسیار مهم است برای پیروزی در جلسه مذاکره هیچ حرکت اضافی و غیر حرفه ای را انجام ندهید حتی اگر گرمتان باشد نباید کت خود را دربیاورید و یا مثلا بینی خود را بخارانید.

* اینکه شما بتوانید مطالعات خود را بر روی زبان بدن داشته باشید بسیار شما را در جلسه مذاکره یاری میکند و دانستن این علم باعث پیروزی در جلسه مذاکره میشود؛ یادتان باشد تنها یک فروشنده ی حرفه ای به این مطالب توجه میکند و هدف ما ازین مطلب این است شما همیشه پیروز جلسه مذاکرات تان باشید.

 

زبان بدن

آیا می دانید زبان بدن یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در فروش است

 

 

نکته چهارم برای پیروزی در جلسه مذاکره: برای پیروز در جلسه مذاکره حس شوخ طبعی را در جلسه مذاکره ایجاد کنید.

 

یک مذاکره ی کاری ممکن است دارای تنش زیادی باشد زیرا هرطرف مذاکره دارای نظرات متفاوت هستند و درحال بحث برای به توافق رسیدن بر سر یک معامله و حتی ممکن است در بعضی موارد به اختلاف شدید نیز بربخورند  تصور کنید اگر کل زمان معامله  به خشکی و بدون هیچ حس شوخ طبعی سپری شود چه حس بدی را به طرف مقابلتان انتقال میدهد  به همین دلیل حس شوخ طبعی نیز یکی کارهای اساسی در مذاکره است که باعث پیروزی در جلسه مذاکره میشود.

* لطفا توجه داشته باشید هر چیزی حدی دارد و نباید شوخ طبعی را به لودگی تبدیل کنید.

 

تکنیک آخر برای پیروزی در جلسه مذاکره: از قبل بدانید که دقیقا چه چیزی را قرار است در این مذاکره بیان کنید

 

اینکه شما بدانید در مذاکره تان دقیقا قرار است چه موضوعاتی را عنوان کنید و با چه هدفی و از چه نوع بیانی استفاده کنید بسیار مهم است زیرا هر اشتباهی از سوی شما به عنوان یک رفتار غیر حرفه ای طلقی میشود به همین دلیل خیلی مهم است که بتوانید از کلمات درست و متناسب با نوع و هدف مذارکره استفاده کنید؛

 

مهم ترین مسئله در یک مذاکره داشتن رفتار کاملا حرفه ای است.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. بازتاب: آکادمی سخن
  2. بازتاب: آکادمی سخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا