مقالات

تغییر و از بین بردن لهجه

چگونه لهجه ی خود را مدیریت و کنترل کنیم؟

 

موضوع لهجه و صحبت کردن با لهجه در کشور ما موضوعی بسیار داغ و پراهمیت است. البته باید بگویم که تمام لهجه ها و گویش ها قابل احترام و شیرین اند، اما گاهی نیاز داریم که به گویش رسمی کشور و بدون لهجه ای خاص صحبت کنیم خصوصا زمانی که قصد دارید در مجلس یا کنفرانسی صحبت کنید که مخاطبان شما افرادی از سراسر کشور هستند.

داشتن لهجه به خودی خود بد نیست و به هیچ وجه نباید موجب شرمندگی و خجالت شما شود، اما در برخی شرایط و مکان ها مانند محیط کار و یا محیط دانشگاه و خوابگاه فقط  کافی است شما کمی لهجه داشته باشید که در این صورت مورد تمسخر افراد ناآگاه قرار خواهید گرفت و آنها شروع به تقلید کردن از شما می کنند. و یا وقتی مشغول ارایه ی کنفرانس هستید ممکن است برخی از افراد متوجه همه ی حرف های شما نشوند و همین امر باعث شود که کمتر مورد توجه قرار گیرید و رفته رفته روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیری منفی بگذارد.

شمایی که اکنون در حال خواندن این مقاله هستید مطمینا به دنبال بهبود و ارتقای شخصی خود هستید و موضوع کنترل لهجه برایتان حایز اهمیت است. تبریک می گویم شما صفحه ی درستی را انتخاب کرده اید چون ما در این مقاله سعی داریم تا این موضوع که چگونه بدون لهجه صحبت کنیم را مورد بحث قرار داده و با ارایه ی چند راه حل ساده به شما در کنترل و مدیریت لهجه تان یاری رسانیم.

 ما قاعدتا نمی توانیم هیچ لهجه ای را کاملا از بین ببریم چرا که ما سال ها با آن لهجه زندگی کرده ایم و هر کاری هم بکنید باز هم کمی لهجه در صحبت هایتان مشخص خواهد بود، ولی با انجام تمریناتی می توانیم آن را تا حد بسیار زیادی مدیریت و کنترل کنیم طوری که با گذشت زمان لهجه ی شما کمتر و کمتر مشخص خواهد شد و حتی شاید به چشم نیاید، در این صورت است که سخنرانی شما جذاب تر شده و به نفوذ بیشتر کلامتان کمک خواهد کرد. در این باره پیشنهاد می کنم رجوع کنید به مقاله ی تاثیر سخن و نفوذ کلام در سخنرانی مراجعه فرمایید.

 لطفا تا انتها با همراه باشید.

 

۱-صدایتان را ضبط کنید

یافتن کلماتی که شما در بیان آنها لهجه دارید بسیار مهم است. برای یافتن این کلمات شما باید بتوانید خوب گوش کنید. پس اولین گام برای تغییر و از بین بردن لهجه ضبط کردن صدایتان است با هر وسیله ای که دارید مانند گوشی، لپ تاپ و ….

صدایتان را ضبط کنید و بارها و بارها به آن گوش دهید. با گوش کردن به صدایتان به راحتی متوجه می شوید که در بیان چه کلماتی لهجه دارید.

 

یک پیشنهاد ویژه:

پیشنهاد من این است که کتاب ها و فایل های صوتی را از اینترنت دانلود کنید و پس از گوش دادن به آنها صدای خودتان را در حالی که عینا آن جملات را تقلید می کنید ضبط نمایید. حال با گوش دادن به صدای ضبط شده ی خودتان و مقایسه آن با فایل صوتی مذکور شما به راحتی متوجه اشتباهاتتان می شوید.

این دو را مقایسه کنید و موارد اختلافتان را بیابید و با انجام تمرینات زیر سعی در برطرف کردن آنها نمایید.

 

۲-گوش دادن به سخنان افراد بدون لهجه و استاندارد

گام بعدی گوش دادن به سخنان افراد بدون لهجه و استاندارد (مانند گویندگان خب، استاد دانشگاه و یا….) است. با دقت به سخنان این افراد گوش دهید و کلماتی که بیان می کنند را عینا تکرار کنید مخصوصا آن دسته از کلماتی که با بیان و گویش شما متفاوت هستند و شما در بیان آنها لهجه دارید.

 

۳-تلویزیون ببینید و رادیو گوش دهید

باید بگویم برای یادگیری یک لهجه ی خاص الگو برداری و گوش دادن بهترین و موثرترین کار است. پس تا می توانید تلویزیون ببینید و من پیشنهاد می کنم با دقت هرچه تمام تر به بیان کلمات گویندگان اخبار دقت فرمایید چرا که در انتخاب این افراد وسواس زیادی به خرج می دهند و آنها کلمات را بسیار درست و بدون لهجه تلفظ می کنند. اگر وقت زیادی برای نگاه کردن به تلویزیون ندارید می توانید زمانی که در ماشین نشسته و مشغول رفتن به سرکار هستید رادیو گوش دهید و یا حتی به کتاب ها و فایل های صوتی بی شماری که امروزه موجود هستند گوش دهید.

 

۴- آرام و شمرده صحبت کنید

گاها دیده ایم که برخی از افراد آنقدر با سرعت صحبت می کنند که در حین صحبت هایشان دچار اشتباه می شوند و تپق می زنند. با سرعت صحبت کردن خصوصا وقتی لهجه  دارید می تواند بسیار مشکل ساز باشد پس، برای آنکه بتوانید روی صحبت هایتان تسلط کافی داشته و لهجه تان را کنترل و مدیریت کنید باید سعی کنید آرام و شمرده صحبت کنید، بدین منظور سعی کنید کمتر از واژه های ناآشنا و سخت استفاده کنید و دایره ی لغات خود را افزایش دهید.

 

۵-بسیار تمرین کنید

می پرسید که چگونه لهجه ی خود را مدیریت و کنترل کنیم؟ من می گویم که تنها راه رسیدن شما به اهدافتان، که در این جا کنترل و مدیریت لهجه تان است، تمرین و تمرین و باز هم تمرین است. تمرین و تکرار کلید دستیابی شما به اهدافتان است. شما هرگز نمی توانید لهجه تان را تغییر دهید مگر آن که به طور مداوم و پیوسته روی آن کار کنید. سعی کنید در طول روز چند ساعتی را به تمرین کردن اختصاص دهید به این صورت که کلماتی را که در بیان آنها مشکل دارید بارها و بارها با تلفظ درستشان تکرار کنید و هر بار صدای خودتان را ضبط کنید.

این را در نظر داشته باشید که تنها با گوش دادن به زبان رسمی کشور و بدون تکرار آن کلمات شما به نتیجه ای مطلوب نخواهید رسید، پس بهتر است گوش دادن و تکرار کردن را در کنار هم انجام دهید.

 

۶- هرگز و برای هیچ مکانی استثنا قایل نشوید

برای آنکه هر چه سریع تر به نتیجه ای مطلوب دست یابید و بتوانید لهجه تان را مدیریت کنید دیگر هرگز نباید با لهجه حرف بزنید حتی زمانی که در جمع خانواده و دوستان نیز هستید استثنا قایل نشوید و با لهجه حرف نزنید. چون اگر دوباره با لهجه صحبت کنید دوباره این کار برایتان تبدیل به عادت شده و به طور ناخودآگاه در جمع های رسمی نیز با همان لهجه صحبت خواهید کرد.

پس، دوباره تاکید می کنم چرا که این موضوع کم حایز اهمیت نیست: هرگز، حتی زمانی که تنها هستید با لهجه حرف نزنید و همیشه سعی کنید کلمات را با تلفظ درستشان بیان نمایید.

 

۷- نزد یک مربی خصوصی بروید

شما همچنین می توانید برای کنترل هرچه بهتر لهجه تان از یک مربی متخصص بهره بگیرید البته، باید خاطرنشان کنم که کمک گرفتن از مربی خصوصی خود مستلزم صرف وقت و هزینه ای قابل توجه است که به این منظور می توانید از مربیان آنلاین که به مراتب هزینه ی شرکت در این گونه کلاس ها کمتر از کلاس های حضوری است بهره بگیرید.

 

۸- هم نشینی و معاشرت با اشخاصی که بدون لهجه صحبت می کنند

توجه داشته باشید که محیط و افرادی که به طور مداوم و روزانه با آنها معاشرت دارید تاثیر به سزایی روی لهجه ی شما دارند. بدین منظور می توانید در انجمن هایی مثل انجمن های شعر و…. که در آنها افراد بدون لهجه صحبت می کنند شرکت نمایید.

 

کلام آخر

قول می دهم شما به راحتی می توانید با انجام تمرینات ساده ی بالا لهجه خود را مدیریت و کنترل کنید البته به شرط آنکه در این راه پشتکار داشته و تمرینات را به طور مداوم انجام دهید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ممنون که همراه ما بودید.

نمایش بیشتر

پارسا عبداله پور

من پارسا عبداله پور، نویسنده و مدرس سخنرانی و مهارتهای ارتباطی، کمک می کنم افراد موفق جامعه با جذابیت در بیان و افزایش مهارتهای سخنرانی و ارتباطی، جایگاه اجتماعی و مالی خود را ارتقا دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا